Golgota Wschodu

Izba Pamięci Sybiraków we Wrocławiu

2011-03-13 23:55:08

Dzięki inicjatywie Ojca Stanisława Golca, proboszcza parafii Matki Bożej Pocieszenia oraz kustosza Sanktuarium Golgoty Wschodu u Ojców Redemptorystów przy ul. Wittiga 10 we Wrocławiu, przy udziale Stowarzyszenia Dolnośląskiej Rodziny Katyńskiej, Związku Sybiraków Oddział we Wrocławiu oraz Sybiraków-Afrykańczyków z "Klubu pod Baobabem" na I piętrze kościoła p.w. Bożego Ciała powstała Izba Pamięci - małe muzeum gromadzące dokumenty i pamiątki świadczące o martyrologii Polaków na Wschodzie.Jej otwarcie i poświęcenie nastąpiło 13 września 2003 roku z udziałem ks. prałata Zdzisława Peszkowskiego, Krajowego kapelana Rodzin Katyńskich na Wschodzie.

Izba Pamięci (przy ul. Wittiga 10) jest czynna:

w środy i piątki

w godz. 1630 - 1900

w niedziele

w godz. 1000 - 1300

Dla szkół i organizacji młodzieżowych - w dowolnym terminie, po uzgodnieniu z kustoszem Izby, panią Wiesławą Wadowską (tel. kom. 0601/300-466).

Celem Izby jest przekazanie prawdy historycznej, jak również podkreślenie patriotyzmu Polaków na przestrzeni wieków w walce o niepodległość Polski, oraz zachowanie w pamięci tego, co jest fundamentem:

BÓG - HONOR - OJCZYZNA.

Dla pokazania pełnego obrazu historii z okresu 1939-56 zostały zaproszone również te organizacje kombatanckie, które w swej historii mają rozdział Martyrologię Wschodu i walkę o wolność i zachowanie polskości:

1. Światowy Związek Armii Krajowej - Okręg Dolnośląski
  2. Ogólnopolski Związek Żołnierzy batalionów Chłopskich
  3. Związek Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych
  4. Związek Młodocianych Więźniów Politycznych "Jaworzniccy"
  5. Stowarzyszenie "Polaków spod Znaku Rodła"
  6. Dolnośląska Chorągiew Harcerstwa Polskiego, jako spadkobierczyni tradycji skautingu i Szarych Szeregów, w których widzimy naszych spadkobierców, przejmujących od nas dokumenty i pamiątki, by nieść przyszłym pokoleniom prawdę historyczną.

Więcej informacji dostępnych jest na stronie www.sybiracy.wroc.pl